Знаете ли, често пъти срещам хора, които се отвращават от думата „арогантен“, като че ли е долна псувня, израз на простащина или някаква висша степен на обида?! Странно защо, масово арогантността се свързва с грубост, невъздържаност или пък с нахалство, например. Та това са само пренебрежими щрихи от цялостната й дефиниция.
Според мен ако хората наистина разбираха същността й, щяха да могат да я обяснят само с една дума или с максимум до 3 синонима, а не с 15 различни, както сами ще откриете, търсейки точна дефиниция в нета.
Лично за мен арогантността е по-скоро многокомпонентен коктейл от всички тези думи, с които хората отчаяно се опитват да дефинират различни нейни нюанси, а всъщност тя се крие преди всичко в умението да разбъркваш съставките. Тя е висш пилотаж по доминация, тя е изкуство на комуникация, тогава, когато ситуацията го изисква. Обърнете внимание на допълнението „тогава, когато ситуацията го изисква“.
Арогантността не е за всеки, не е във всеки случай, не е за всеки случай, не е без случай и не е на всяка цена. Тя е въпрос на увереност, умереност и усет към ситуацията. Арогантността е комуникация, в която лидер е не този, който има физическо превъзходство, а този, чието превъзходство е комплекс от интелектуално, психическо и характерово такова.
Да си арогантен означава да владееш т.нар. „изкуство на спора“, да умееш да се владееш, да умееш да се изразяваш едновременно остро и елегантно, да отстояваш възгледите си с финес, да си възпитан, ерудиран, добър оратор, да умееш да си служиш изкусно с иронията, сарказма и дори цинизма.
Арогантността е и забележимо присъствие, стойка, походка, начин на обличане, развито умение за жестикулация, тя е въпрос на стил, тя е в погледа, който пронизва и в усмивката, която обезоръжава. Арогантността е качество, присъщо само на осъзнатите хора, хората с мнение, с характер и със собствен стил.
Арогантността е също така умение да напуснеш елегантно словесното полесражение, точно тогава, когато след кратък, умерено агресивен и ораторски изискан словесен дуел, само с един умел замах на шпагата, си успял да обезоръжиш съперника си или с други думи – оставил си го безмълвен.
Арогантността е съзнание за превъзходство, съчетано с уважение към съперника. Нещо като „словесна фехтовка“. Арогантността е в умението да печелиш публиката на своите съперници…., а често… и самите тях.
Арогантността е лидерство, съчетано с харизма, онова изкуство, което кара хората да сведат поглед и да отстъпят крачка назад, докато вътрешно се опитват да прикрият смущението от възхищението, което всъщност изпитват. – Откъде го знам, ли?! – От себе си!